Betonové ploty z tenkých odlévaných panelů se začaly objevovat na soukromých pozemcích již před několika lety a staly se jednou z populárních verzí oplocení. Jejich obliba souvisí s několika faktory, kam patří například zajímavý vzhled, velmi malá půdorysná plocha, kterou k výstavbě vyžadují, a také dlouhá životnost a minimální nároky na údržbu. O betonovém oplocení se také traduje, že jej postavíte poměrně rychle, a že se jedná spíše o stavebnici, než klasiku u s vápennou maltou, co provází pokládku cihel.

betonová zeď

Stavebnicový systém vás však může mást a budit iluzorní dojem, že si budete na zahradě hrát jako děti s legendární stavebnicí Merkur, ale ono to tak jednoduché nebude. V první řadě musíte vykopat jámy pro sloupky, každý z nich musí být zabetonovaný do hloubky alespoň 80 cm a v případě, že bude plot vystavěn podél celé zahrady, to může být třeba sedmdesát jam. Narazíte-li tu na problematické podloží, jako jsou kameny, stavební suť nebo jíl, pak si na tom můžete obrazně řečeno vylámat zuby.

betonový plot

Jednotlivé stavební komponenty jsou u betonového oplocení velmi těžké, nejsou to pětikilové cihly, které zvednete jednou rukou, ale každá z desek váží skoro metrák a tahat se s nimi ve dvou lidech a ještě je zvedat do výšky před zasunutím do drážek, je heroický výkon. Takto to možná zvládnete u dvou nebo tří desek, ale bude-li jich na plotě osmdesát, můžete to i odnést na svém zdraví. Nebezpečné je i vyklouznutí desek z ruky, můžete si způsobit i velmi těžký úraz a desky se při pádu na zem mohou snadno rozlomit.

Profesionálové využívají ke své práci technické prostředky, mají k dispozici zvedáky, kladkostroje a mobilní jeřáby, a pokud by si je měl pořizovat amatér, shánět jeřáb i s obsluhou, bude to další investice navíc, a to už se pak vyplatí sjednat si bez starostí zakázku na oplocení na klíč. Cena betonových plotů i s montáží nebude neúnosná.