Čištění vzduchotechniky je proces, který by měl probíhat u každého nainstalovaného zařízení. Možná vám připadá, že je to nesmysl, proč čistit nějaké plechové monstrum a navíc uvnitř, kam nikdo nehledí, a z estetického hlediska to nemá praktický význam. Může se vám to zdát přitažené za vlasy, ale nežli objednat úklidovou firmu na vyčištění koberce, raději objednejte specialisty na důkladné vyčištění vzduchotechniky, protože tady jde o život.

vzduchotechnika na střeše domu

Co je na vzduchotechnice tak nebezpečného

Jakmile se nainstaluje potrubí uvnitř stoupačky v paneláku a připojí se do něj veškeré bytové odsavače par z koupelen a z toalet a výparů z kuchyně, bude to nepochybně šlapat jako hodinky. Několik měsíců či let nebude zařízení vyžadovat žádnou údržbu, a když pak za vámi někdo přijde s otázkou, zda by vzduchotechnika nepotřebovala vyčistit, překvapí vás to, neboť přece uvnitř potrubí nejsou žádné nečistoty. Kde by se tam vzaly, když se jedná jen o odsávání par?

splitová klimatizace

Vtip je v tom, že z kuchyní se do potrubí dostává mnoho rozptýleného tuku a spolu s ním i prach, co poletuje vzduchem. Je to sice velmi malé množství, v podstatě neviditelné, ale neustále se usazuje na vnitřní stěny potrubí. Mastný prach je velmi lepkavý a jakmile vrstva dosáhne jednoho milimetru, stane se z něj nebezpečná hořlavina a někdy dokonce i třaskavina. Exploze mastného prachu ve vzduchotechnice je natolik ničivá, že může naráz zapálit několik bytů v domě, a o střechu nad hlavou tak může přijít třeba i pět rodin. Takové události se bohužel stávají a mohli by vám o tom vyprávět hasiči, kteří kvůli tomu vyjížděli do terénu a museli osobně zasahovat.

Nepodceňujte tento fenomén a zajistěte si revizi a čištění vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/ včas, dokud je relativní klid. Možná, že se ve vašem domě zařízení dosud nečistilo, a je to časovaná bomba, která může explodovat třeba ještě dnes.