Menstruace není rozhodně nic příjemného. Zná ji téměř každá žena. Některé ji prožijí bez téměř žádných nepříjemných příznaků. Jiné ženy ale při menstruaci trpí velkým diskomfortem. A nejenom během menstruace. Velké procento žen trápí i premenstruační syndrom, který se objeví zhruba týden před menstruací. Příznaky takového syndromu jsou různé. Některé ženy trpí bolestmi hlavy, jiné náladovostí, další zvýšenou chutí k jídlu. Nejvíce žen však trpí na bolesti břicha. Pro menstruaci jsou charakteristické křeče v podbřišku, které mohou být v různé intenzitě. Od nízké až po tak silné, že ženám prakticky znemožňují fungování v běžném životě.

menstruační pomůcky

Jak se s bolestmi vypořádat?

Pokud jsou bolesti opravdu silné, měla by žena utišit svou bolest pomocí analgetik. Na středně silné bolesti vám bude stačit Ibuprofen nebo podobná analgetika, která se prodávají volně v lékárně. Pokud máte bolesti opravdu silné, gynekolog vám může předepsat silnější analgetika, která jsou pouze na předpis.

bolest

Velmi pomáhá i volba správných menstruačních pomůcek. Hodně žen udává, že jim k zvýšenému pocitu komfortu a pohodlí menstruační kalhotky. Pro některé naopak představují zhoršení komfortu tampóny. Pokud trpíte velkými bolestmi, tampónům se raději vyhněte. Na křeče v břiše pomáhá také teplo. Doporučuje se například horká vana, horká sprcha nebo přiložení nahřívacího polštářku na bolestivou oblast.

Důležité je i pohodlné oblečení. Žádné úzké džíny a úzké pasy. V tomto období oceníte spíše volnější oblečení, s pasem například na volnou gumu. Těsné oblečení ještě více zhorší vaši bolest a pocit nepohodlí. V neposlední řadě pomáhají také bylinky. Především čaje z bylinek. Na menstruační bolesti je výborný například maliník, kontryhel, ostružiník nebo řebíček. Kromě toho, tyto čaje mají samozřejmě i spoustu vitamínů a prospějí vašemu zdravotnímu stavu.