Čeká vás výkon na zubařském křesle u zubaře v Praze a vy se obáváte, že to bude obdoba středověkého inkvizičního procesu? Pak vás můžeme uklidnit, moderní stomatologie je někde úplně jinde.

Dopřejte si adaptogeny – ranní káva s porcí kofeinu vám zvýší hladinu stresových hormonů v krvi, a to před návštěvou zubaře nemůžete potřebovat. Vyměňte klasickou kávu za ájurvédskou s adaptogenními bylinkami. Nebo alespoň za adaptogeny v tabletách. Tyto přírodní rostlinné zdroje upravují hormonální rovnováhu a naopak snižují působnost stresových hormonů.

model zubů

Raději bez alkoholu – alkohol do zubní ordinace nepatří a lékař vás také může odtud vykázat. Neriskujte zbytečné problémy a navíc si tím ani nepomůžete, protože budete muset navíc ještě zápasit s kocovinou. Alkohol je doménou slabochů a přece nechcete sami sobě namluvit, že i vy spadáte do této kategorie. Co vám však můžeme vřele doporučit, je čerstvě vymačkaná šťáva z pomerančů anebo alespoň pomerančový stoprocentní koncentrát. Ten si vezměte s sebou k zubaři a dopřejte si jej krátce po výkonu (pokud to vysloveně zákrok nezakazuje a umožňuje). Postaví vás to na nohy a budete se cítit více svěží.

zubní ordinace

Opatrně se sedativy a analgetiky – zubaři postupují tak, aby vás zákrok co nejméně bolel a trápil, proto vám nasadí adekvátní analgetikum. Pokud se s něčím podobným nadopujete již doma, přetížíte tím svá játra a nemusí to vůbec dobře skončit. Neriskujte závažné zdravotní problémy a žádná sedativa ani analgetika před návštěvou zubní ordinace neužívejte.

Vhodné oblečení – čím méně budete vystresovaní, tím lépe. Ke stresu však také přispívá nevhodné oblečení. Týká se to zejména syntetických materiálů, které svědí a škrtí, těsně upnutých triček a kalhot anebo čehokoli jiného, co vám prostě úplně nesedne. Ideální je volný neformální oděv – volná trička, mikiny a kalhoty. A k lepší náladě přispívá i pestrá barva, nežli do černé a šedé, navlékněte se se spíše do žluté, modré nebo růžové.